Інформація про діяльність Львівського апеляційного господарського суду за ІІ півріччя 2016 року
На виконання наказу Державної судової адміністрації України №9 від 17.01.2014, пункту 6.11 плану роботи Львівського апеляційного господарського суду на 2016 рік, та на підставі показників статистичної звітності підготовлено аналітичний огляд даних судової статистики про стан здійснення судочинства за ІІ півріччя 2016 року.
Згідно з вимогами статті 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Оскільки основною передумовою якісного та оперативного захисту громадянами і юридичними особами своїх порушених прав і законних інтересів є винесення законного судового рішення, то при проведенні огляду стану здійснення судочинства Львівським апеляційним господарським судом приділяється увага аналізу кількісних, якісних показників розгляду справ та строків їх розгляду.
Протягом 2016 року до Львівського апеляційного господарського суду поступило 2998 апеляційних скарг на судові рішення місцевих господарських судів, що входять до Львівського апеляційного округу.
У 2016 році апеляційним судом переглянуто по суті 2881 справу або 2285 апеляційних скарг. А загальна кількість прийнятих Львівським апеляційним господарським судом судових рішень за результатами розгляду заяв, клопотань, які можуть бути оскаржені, становить 3255.
Найбільша кількість скарг надійшла з господарського суду Львівської області – 1482, що становить 49,4% від загальної кількості скарг, які надійшли на апеляційний розгляд у 2016 році. Також, з господарського суду Закарпатської області надійшло 324 скарги, що становить 10,8%, з господарського суду Івано-Франківської області надійшло 539 скарг, що становить 17,9%, з господарського суду Тернопільської області надійшло 382 скарги, що становить 12,7% і з господарського суду Чернівецької області надійшло 271 скарга, що становить 9,1% від зазначеної кількості апеляційних скарг.
У звітному періоді до державного бюджету України фактично сплачено 19 574 877 грн. судового збору, за рішенням апеляційного суду повернуто 84 178 грн. та присуджено до стягнення 2 577 904 грн.
У 2016 році внаслідок апеляційного перегляду було змінено та скасовано 512 судових актів місцевих господарських судів, що на 31 судове рішення менше, ніж у 2015 році, і становить 22,4% від кількості розглянутих скарг по суті.
Найкращих результатів щодо якості розгляду справ досягнуто господарським судом Чернівецької області, де кількість змінених та скасованих судових актів склала 15,1 відсоток від кількості переглянутих апеляційним судом скарг по суті, які надійшли з даного суду. На друге місце по якості здійснення правосуддя можна віднести господарський суд Львівської області, де відсоток скасованих в апеляційному порядку судових актів склав 20,1%.
За звітний період на розгляді у Львівському апеляційному господарському суді перебувало 2285 скарг або 2181 справ, більшу частину яких складали наступні категорії спорів:
58% - справи, пов’язані з укладенням, зміною, розірванням, виконанням договорів та визнанням їх недійсними (1265);
– 3,8 % – недоговірні зобов'язання (84);
- 0,4 % - обігу цінних паперів (9)
– 4,2 % - справи, пов’язані з корпоративними правовідносинами (92);
- 9,9 % - справи, пов'язані із застосування земельного законодавства (216);
- 4,4% - із захистом права власності (96);
- 1,8% - застосуванням природоохоронного законодавства (39)
- 2,2% - застосуванням антимонопольного законодавства ( 48)
– 9,0 % - справи про банкрутство (196);
- 0,2 % - складають спори пов’язані із захистом прав на об’єкти інтелектуальної власності (4);
– 6,1% - складають спори, що враховані в показниках статистичного звіту під назвою «інші спори» (132).
За звітний період до Вищого господарського суду України надіслано 1810 касаційних скарг, з яких по суті переглянуто 1130 справ.
Статистична та аналітична інформація про розгляд певних категорій господарських справ, які мають суспільний інтерес
Незважаючи на високу якість роботи господарських судів, трапляються публікації ЗМІ, які знижують рівень довіри громадян до судової влади, підривають авторитет правосуддя в українському суспільстві.
Одним із шляхів подолання цих негативних явищ є створення позитивного іміджу судової влади, в тому числі господарських судів у суспільстві, зокрема, оприлюднення судами об’єктивної і всебічної інформації про свою діяльність та її результати.
Для з'ясування результатів роботи Львівського апеляційного господарського суду та судів округу, звернемось до конкретних цифр і статистики, які дають можливість зробити виключно об'єктивні висновки щодо тих чи інших обставин.
Згідно аналітичних та статистичних даних за звітний період в господарських судах Львівського апеляційного округу за результатами розгляду певних категорій спорів, які викликають суспільний інтерес, прийняті рішення про:
- стягнення коштів на користь банків в сумі 940 020 873 грн. /32 737 776 дол. США;
- повернення земельних ділянок до комунальної власності загальною площею 198,6549 га;
- повернення державі нерухомого майна загальною площею, 6520,38 кв.м.
Згідно аналітичних та статистичних даних за звітний період Львівським апеляційним господарським судом за результатами розгляду певних категорій спорів, які викликають суспільний інтерес, прийняті наступні судові рішення, які набрали законної сили:
- постановою Львівського апеляційного господарського суду від 08.09.2016 у справі №924/1683/14 залишено без змін рішення місцевого суду, яким стягнуто з державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області збитки, заподіяні державі внаслідок незаконної порубки лісу у розмірі 1 011 678 грн. 88 коп.;
- постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.09.2016 у справі №907/118/16 залишено без змін рішення місцевого суду, яким визнано право власності на об’єкт нерухомого майна – частину будівлі на площі Народній, 5 в м. Ужгороді, загальною площею 3676,4 кв.м за державою Україна в особі Фонду державного майна України. (Залишено б/з постановою ВГСУ 30.11.2016);
- постановою Львівського апеляційного господарського суду від 12.07.2016 у справі №909/236/16 залишено без змін рішення господарського суду Івано-Франківської області, яким визнано незаконним та скасовано рішення сільської ради та зобов’язано повернути одержані за актом прийому-передачі земельні ділянки загальною площею 68,1799 га. у державну власність. Рішення судів мотивоване тим, що довідкою відділу Держгеокадастру та викопіюванням із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту підтверджується те, що земельна ділянка загальною площею 68,1799 га знаходиться за межами населеного пункту, а тому відповідно до положень Земельного кодексу України та Закону № 5245-УІ належить до державної власності.
Рішенням господарського суду Чернівецької області, прийнятого 14.11.2016 у справі №926/2845/16, визнано недійсними договори оренди землі та повернуто земельні ділянки площею в 51,7455 га та 10,1496 га у державну власність. Зазначене рішення в апеляційному та касаційному порядку не переглядалось.
Методична допомога
З метою забезпечення єдності судової практики в застосуванні норм процесуального та матеріального права проводяться заходи в форматах надання методичної допомоги.
Так у ІІ півріччі 2016 року Львівським апеляційним господарським судом спільно з Господарським судом Львівської області проведено семінар-нараду на тему: "Проблемні питання, які виникають у господарському судочинстві".
На заході обговорювались наступні питання:
- судова практика з питань застосування законодавства про банкрутство;
- застосування норм процесуального законодавства;
- застосування норм матеріального права;
- застосування закону при розгляді земельних спорів;
- щодо підвідомчості та підсудності справ;
- перспективи реформування господарського процесу.
Регулярне проведення заходів в таких форматах, це ще один крок для взаєморозуміння, забезпечення єдності судової практики та застосування норм права в господарських судах України, обмін досвідом та висвітлення правових позицій у різних питаннях.
Крім цього, секретарями судових палат Львівського апеляційного господарського суду щомісячно аналізуються проблемні питання щодо неоднакового застосування одних і тих самих норм права, внаслідок чого ухвалено різні за змістом судові рішення у подібних правовідносинах із узагальненням інформації, наданої місцевими господарськими судами.
Щоквартально вивчаються причини скасування, зміни судових актів місцевих господарських судів, що входять до Львівського апеляційного округу, обговорюються проблеми практики застосування законодавства на нарадах суддів, та направляються судам перших інстанцій довідки за наслідками обговорення.
Школа суддів
Львівський апеляційний господарський суд плідно співпрацює з Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України з питань підготовки суддів місцевих господарських судів та працівників апаратів судів.
Підготовка висококваліфікованих кадрів для судової системи України має загальнодержавне значення і є запорукою підвищення якості здійснення правосуддя і відповідно — покращення міжнародного іміджу України.
З:
- 4 по 8 липня 2016 року секретарі судового засідання ЛАГС пройшли підготовку у Львівському регіональному відділенні Національної школи суддів України (далі по тексту – ЛРВ НШС України);
- 11- 15 липня 2016 року у ЛРВ НШС України відбулось навчання керівників апаратів місцевих та апеляційних судів, яке пройшла керівник апарату ЛАГС Олена Палюх;
- 12-16 вересня 2016 року на базі ЛАГС ЛРВ НШС України провело підготовку суддів місцевих господарських судів, обраних на посаду судді безстроково;
-19 - 23 вересня 2016 року ЛРВ НШС України на базі господарського суду Львівської області пройшли підготовку секретарі судового засідання ЛАГС;
- 27 - 29 вересня 2016 року Національною школою суддів України у Львові проведено багатосторонню міжнародну конференцію з питань судового управління та підготовки суддів. Захід організовано та Німецьким Фондом міжнародного правового співробітництва в рамках співпраці апеляційних судів Львівської області, Кельна (Німеччина), Кракова (Польща) та Арнгем-Леуварден (Нідерланди). В заході взяв участь суддя-спікер ЛАГС Олександр Мирутенко;
- 30 вересня 2016 року у місті Києві Національна школа суддів України спільно з українсько-канадським проектом “Освіта суддів – для економічного розвитку” провела тренінг для тренерів навчального курсу “Управління часом в суддівській діяльності”. Участь у тренінгу від ЛАГС взяла секретар першої судової палати, суддя Світлана Бойко;
- 17 - 21 жовтня 2016 року помічники суддів ЛАГС пройшли підготовку у ЛРВ НШС України;
- 16 – 17 листопада судді ЛАГС Світлана Бойко та Олександр Мирутенко пройшли тренінг, який проводила Національна школа суддів України для тренерів "Захист права власності у світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини" та отримали Сертифікати;
- 21–25 листопада 2016 року в місті Києві Національна школа суддів України провела підготовку суддів апеляційних господарських судів, яку пройшли судді ЛАГС: Леся Давид, Леся Данко, Оксана Зварич, Володимир Кузь, Ірина Малех та Ярослав Юрченко.
Крім цього, на виконання Положення про порядок стажування суддів місцевих господарських судів та плану-графіку проходження стажування суддів місцевих господарських судів на 2016 рік, з 7 по 11 листопада у Львівському апеляційному господарському суді пройшли стажування судді місцевих господарських судів Львівського апеляційного округу.
Судді Львівського апеляційного господарського суду та працівники апарату активно підвищують свою кваліфікацію, так:
- 16 вересня 2016 року у сесійній залі Львівської обласної ради відбувся Національний форум «Всеукраїнське громадське обговорення реформи державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні, в якому взяв участь голова ЛАГС Борис Плотніцький;
- 23 вересня 2016 року кандидат юридичних наук, суддя ЛАГС Леся Давид прийняла участь у науково-практичній конференції «Актуальні проблеми інтелектуального права», яка проходила у Львівському національному університеті імені Івана Франка;
- 29 вересня 2016 року начальник відділу міжнародно-правової роботи, зв’язків з громадськістю та ЗМІ Максіна Валерія взяла участь в воркшоп-практикумі “Суди та медіа у пошуках прозорості та спільних засад?”, який пройшов у Вищому господарському суді України за участю суддів-спікерів, прес-секретарів та ЗМІ з усієї України;
- 07 жовтня 2016 суддя, член Ради суддів України Максим Желік, в рамках європейського інструменту інституціональної забудови ТАІЕХ (Technical Assistance Information Exchange), взяв участь у Workshop на тему: «Вивчення досвіду країн-членів ЄС та ознайомлення з їх практикою судового розгляду колективного/масового позову»;
- 28 жовтня 2016 року у Верховному Суді України відбувся міжнародний круглий стіл «Відновлення судового провадження як один з національних механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини». в якому взяв участь голова ЛАГС Борис Плотніцький;
- 24 - 25 листопада голова ЛАГС Борис Плотніцький взяв участь у Міжнародній конференції "Судова правотворчість у мезанізмі забезпечення принципу верховенства права в умовах реформування правосуддя", яка проходила у Верховному Суді України;
- 30 листопада – 1 грудня суддя ЛАГС Наталія Галушко в рамках Інструменту TAIEX взяла участь у семінарі (Workshop) щодо захисту конкуренції органами правосуддя, організований Генеральною Дирекцією Європейської Комiсiї з питань політики сусідства i розширення переговорів та Вищим господарським судом України;
- 5 грудня 2016 року керівник апарату ЛАГС Олена Палюх взяла участь у навчальному семінарі на тему: "Нові законодавчі вимоги щодо забезпечення доброчесної поведінки", яке проводило у Львівській обласній раді UNDP Україна - Програма розвитку ООН в Україні спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції;
- 09 грудня 2016 року у місті Львові суддя, член Ради суддів України Максим Желік; суддя-спікер Леся Давид; керівник апарату суду Олена Палюх; начальник відділу міжнародно-правової роботи, зв’язків з громадськістю та ЗМІ Валерія Максіна взяли участь у Львівському регіональному судовому форуму Асоціації правників України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, комітету з питань комунікації Ради суддів України та Асоціації розвитку суддівського самоврядування України;
- 10 грудня 2016 року помічники суддів ЛАГС Ольга Юрчук та Ірина Федорович взяли участь у навчальному семінарі – тренінгу «Проблемні аспекти здійснення та захисту прав на торговельні марки та інші комерційні позначення», який проходив на юридичному факультеті Львівського національного університету ім. І.Франка;
- 16 грудня суддя ЛАГС, секретар першої судової палати Світлана Бойко взяла участь у міжнародній конференції на тему: «Актуальні проблеми регулювання ведення бізнесу: теорія і практика права ЄС, національного права України і Польщі.
Міжнародно - правова робота
З 21 по 24 вересня 2016 року делегація Львівського апеляційного господарського суду у складі судді, члена Ради суддів України Максима Желіка, керівника апарату суду Олени Палюх та начальника відділу міжнародно-правової роботи, зв’язків з громадськістю та ЗМІ Валерії Максіної взяла участь у міжнародній конференції польських та українських юристів на тему: «Інформатизація судів загальної юрисдикції». Захід організовано Окружним судом м. Кельце, Республіка Польща.
Основною метою конференції визначено встановлення контактів, обмін досвідом між судами Польщі та України. Це дуже цікава ініціатива для України, яка упродовж останнього десятиріччя намагається наблизитися до європейських стандартів здійснення правосуддя.
Під час заходу зустрічаюча сторона поділилась досвідом з організації загального судівництва, про законодавчі зміни, які допомогли судам запровадити в роботу сучасні інформаційні технології, що значно полегшило роботу суддів та доступ до правосуддя учасникам процесу.
10 листопада, в межах підтримки судової реформи в Україні, у Львівському апеляційному господарському суді пройшла зустріч з канадською і українською делегаціями з обговорення нового спільного 4-річного проекту, присвяченого розвитку комунікацій в судах України. Метою даного Проекту Ради Європи є підтримка незалежності, справедливості та ефективності судової влади шляхом надання Україні допомоги у впровадженні реформ сектора правосуддя відповідно до стандартів та рекомендацій Ради Європи.
Аналіз скарг на дії суддів
У ІІ півріччі 2016 року жодного звернення (скарги) на адресу суду не надходило.
Розгляд звернень і запитів на інформацію
У 2016 році до Львівського апеляційного господарського суду надійшло від фізичних та юридичних осіб 154 звернень і запитів на інформацію, зокрема :
ü 133 письмових звернень і запитів стосовно розгляду апеляційних скарг, надіслання (видачі) копій постанов (ухвал) Львівського апеляційного господарського суду, надання інформації про рух справи в апеляційній інстанції тощо;
ü21 письмових звернень і запитів щодо надання інформації про направлення касаційних скарг разом з матеріалами справи до Вищого господарського суду України.
Крім того, до Львівського апеляційного господарського суду у 2016 році надійшло 35 запитів на отримання публічної інформації.
На всі звернення і запити, що надійшли до Львівського апеляційного господарського суду, надано мотивовані відповіді відповідно до Законів України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», «Про захист персональних даних», «Про доступ до судових рішень» та інших нормативно – правових актів.
Також, про результати розгляду запитів про надання публічної інформації щомісячно складається звіт, який розміщується на офіційному веб-сайті суду.
Відкритість та прозорість суду
Радою суддів України за підтримки Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» було розроблено та затверджено рішенням Ради суддів України від 11 грудня 2014 року № 71 - Стратегію розвитку судової системи в Україні на 2015 – 2020 роки.
Стратегія є відповіддю на вимоги нового часу, прагнення українського судівництва та суспільства до реформ, підвищення якості послуг судової системи для громадян, дотримання європейських стандартів і наближення до кращих практик відправлення правосуддя.
Львівський апеляційний господарський суд здійснює конкретні кроки та дії для відновлення довіри суспільства до судової системи, для відкритості та прозорості, налагоджує ефективну комунікацію з засобами масової інформації та суспільством, що вважає одним з пріоритетних напрямків.
На постійній основі на офіційному сайті Львівського апеляційного господарського суду розміщується інформація про діяльність суду та її результати, про проведені заходи в суді, та заходи, в яких беруть участь судді та працівники апарату ЛАГС.
Львівський апеляційний господарський суд активно сприяє впровадженню та використанню сучасних засобів інформаційних технологій для покращення умов перебування відвідувачів в суді.
З серпня 2016 року запрацювала безкоштовна точка громадського Wi-Fi для відвідувачів Львівського апеляційного господарського суду.
З листопада 2016 року створено офіційну сторінку суду в соціальній мережі Twitter (twitter.com/Lviv_CCA).
Благодійність
15 грудня 2016 року, в День працівників суду, відбулась зустріч колективу Львівського апеляційного господарського суду з керівниками Громадської організації ветеранів та учасників АТО, бійцями 24 окремої механізованої бригади; представниками Громадської організації «Всеукраїнське об’єднання учасників АТО» та БО «Благодійний фонд допомоги захисту цілісності України та народу України».
Під час зустрічі колективу суду вручено Подяки за активну участь у допомозі учасникам АТО та за активну громадянську позицію у вирішенні соціально-побутових проблем бійців.
15 грудня 2016 року, як і кожного року, представники Львівського апеляційного господарського суду разом з Львівським Академічним обласним театром ляльок, стали «Помічниками Святого Миколая» та принесли малечі Комунального закладу Львівської обласної Ради Будинок дитини №2 подарунки та чудову незабутню атмосферу свята.
Колектив суду передав благодійну допомогу для потреб вихованців будинку дитини.