flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інформація про діяльність Львівського апеляційного господарського суду за ІІ півріччя 2015 року

22 лютого 2016, 12:00

Інформація про діяльність Львівського апеляційного господарського суду за ІІ півріччя 2015 року

На виконання наказу Державної судової адміністрації України №9 від 17.01.2014, пункту 6.11 плану роботи Львівського апеляційного господарського суду на 2015 рік, та на підставі показників статистичної звітності підготовлено аналітичний огляд даних судової статистики про стан здійснення судочинства за 12 місяців 2015 року.

Згідно з вимогами статті 2 Закону України  «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Основною передумовою якісного та оперативного захисту громадянами і юридичними особами своїх порушених прав і законних інтересів є винесення законного судового рішення. При проведенні огляду стану здійснення судочинства Львівським апеляційним господарським судом приділялась увага аналізу кількісних, якісних показників розгляду справ та строків їх розгляду.

Відповідно до статистичних даних, учасниками судових процесів за подання апеляційних скарг до Львівського апеляційного господарського суду за 12 місяців 2015 року до державного бюджету України  сплачено  7 671 048 грн. судового збору.

Львівським апеляційним господарським судом до Вищого господарського суду України надіслано понад 1500 касаційних скарг на судові рішення апеляційного суду, з яких по суті переглянуто 903 справи.

За результатами розгляду Вищим господарським судом України прийняті постанови про повне або часткове задоволення 274 касаційних скарг, що становить 8,1 відсотка від загальної кількості прийнятих судових рішень апеляційної інстанції. За 2014 рік такий показник становив 10,5%.

Згідно Статистичного бюлетеня господарських судів України за 2015 рік Львівський апеляційний господарський суд по якості роботи посів друге місце.

Зазначені показники свідчать, що проведення керівництвом суду протягом звітного року ряду організаційних заходів, спрямованих на забезпечення підвищення якості роботи суддів,  призвело до підвищення якості здійснення судочинства у Львівському апеляційному господарському суді.

Методична допомога 

Пріоритетним напрямком у діяльності Львівського апеляційного господарського суду є постійне підвищення якості відправлення правосуддя. Результатом підвищення якості роботи господарських судів Львівського апеляційного округу є постійна, цілісна, та налагоджена робота з місцевими судами для забезпечення єдності судової практики.

Так, протягом ІІ півріччя 2015 року, на виконання Плану роботи Львівського апеляційного господарського суду на 2015 рік, апеляційною інстанцією надано методичну допомогу місцевим господарським судам, які входять до Львівського апеляційного округу, а саме:

- 24 липня 2015 року на базі Господарського суду Тернопільської області за участю керівництва Львівського апеляційного господарського суду, голів, заступників голів та суддів місцевих господарських судів Львівського апеляційного округу  проведено семінар – нараду на тему «Проблемні питання, які виникають у господарському судочинстві».

- 19 - 23 жовтня 2015 року керівництво Вищого господарського суду України відвідало з робочим візитом господарські суди, які входять до Львівського апеляційного округу, а саме: Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської, Львівської областей.

- 19 листопада 2015 року за участі робочої групи Вищого господарського суду України спільно з Львівським апеляційним господарським судом та господарським судом Закарпатської області в залі засідань Вченої ради Ужгородського національного університету, м. Ужгород відбувся круглий стіл з обговорення проблемних питань застосування земельного законодавства та Господарського процесуального кодексу України.

- 24-26 листопада 2015 року з метою надання методичної допомоги з питань застосування законодавства про банкрутство, робоча група Вищого господарського суду України відвідала господарські суди, які входять до Львівського апеляційного округу: Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської та Львівської областей. Проведено круглий стіл.

Крім зазначених заходів, секретарями судових палат Львівського апеляційного господарського суду щомісячно аналізуються проблемні питання щодо неоднакового застосування одних і тих самих норм права, внаслідок чого ухвалено різні за змістом судові рішення у подібних правовідносинах із узагальненням інформації, наданої місцевими господарськими судами.

Щоквартально вивчаються причини скасування,  зміни судових актів місцевих господарських судів, що входять до Львівського апеляційного округу, обговорюються проблеми практики застосування законодавства на нарадах суддів, та направляються судам перших інстанцій довідки за наслідками обговорення.

Надаються пропозиції з проблемних питань, що потребують роз’яснення Вищим господарським судом України з метою забезпечення єдності судової практики в застосуванні норм процесуального та матеріального права.

Результатом проведення вищезазначених та інших заходів стало стабільне щорічне покращення  показників якості роботи судів округу.

Згідно Статистичного бюлетеня господарських судів України за 2015 рік Львівський апеляційний округ по якості роботи посів третє місце.

Школа суддів

Львівський апеляційний господарський суд плідно співпрацює з Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України з питань підготовки суддів місцевих господарських судів та працівників апаратів судів.

 Підготовка висококваліфікованих кадрів для судової системи України має загальнодержавне значення і є запорукою підвищення якості здійснення правосуддя і відповідно — покращення міжнародного іміджу України.

З:

- 7 по 11 вересня 2015 року Львівське регіональне відділення Національної школи суддів України, на базі Львівського апеляційного господарського суду, провело підготовку суддів місцевих господарських судів, обраних на посаду судді безстроково з Львівської, Волинської, Івано-Франківської, Рівненської, Тернопільської, Закарпатської, Хмельницької та Чернівецької областей.

- 19 по 23 жовтня 2015 року Львівське регіональне відділення Національної школи суддів України на базі Львівського апеляційного господарського суду  провело підготовку помічників суддів з місцевих та апеляційних господарських судів  Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької, Рівненської та Тернопільської областей.

- 26–30 жовтня  2015 року заступник керівника апарату суду Христина Хомин пройшла підготовку у Львівському регіональному відділенні Національної школи суддів України.

- 2 по 13 листопада 2015 року Львівське Регіональне відділення Національної школи суддів України на базі Львівського апеляційного господарського суду провело підготовку 19 суддів місцевих господарських судів, призначених на посаду вперше з Львівської, Рівненської, Тернопільської, Донецької, Хмельницької та Чернігівської областей.

Крім цього, з 2 по 6 листопада 2015 року судді Львівського апеляційного господарського суду Борис Плотніцький, Віра Гриців, Леся Данко, Оксана Дубник, Оксана Зварич, Наталія Кравчук, Олена Михалюк, Оксана Скрипчук, пройшли підготовку в Національній школі суддів України на базі Вищого господарського суду України.

На виконання Положення про порядок стажування суддів місцевих господарських судів у Львівському апеляційному господарському суді та плану-графіку проходження стажування суддів місцевих господарських судів на 2015 рік, з 14 по 18 грудня 2015 року у Львівському апеляційному господарському суді пройшли стажування судді місцевих господарських судів.

Судді та працівники апарату Львівського апеляційного господарського суду беруть активну участь у заходах з питань судової реформи, внесення Змін до Конституції в частині правосуддя та з інших правових питань.

Так:

- 2 липня 2015 року голова суду Борис Плотніцький взяв участь в Першому засіданні регіональної Ради з питань реформи сектору юстиції за участю керівника Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліуса Валанчуса та представників судової влади, прокуратури, адвокатури та науковців.

- 28 серпня 2015 року суддя Максим Желік взяв участь у науково-практичній конференції з питань представництва прокурором інтересів громадянина або держави в суді, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року з урахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набрав чинності 1 вересня 2015 року, яку проводила військова прокуратура Західного регіону проведено.

- 8-10 вересня 2015 року суддя Леся Давид взяла участь у тренінгу для суддів господарських судів, які спеціалізуються на розгляді справ у спорах, пов'язаних із захистом прав на об'єкти інтелектуальної власності в рамках проекту технічної допомоги ЄС Twinning "Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні".

- 12 жовтня 2015 року судді Ганна Орищин та Олег Матущак взяли участь в громадському обговоренні Проекту Змін до Конституції в частині правосуддя, затвердженого Конституційною комісією, яке проходило у Львівському національному університеті  імені Івана Франка.

- 14-16 жовтня 2015 року голова суду Борис Плотніцький взяв участь у міжнародній науково-практичній конференції на тему: «Реформа правосуддя в Україні в умовах Європейської інтеграції», яка проводилась Апеляційним судом Львівської області за підтримки Національної школи суддів України та закордонних партнерів (представників судових органів Польщі, Нідерландів та Німеччини).

- 15 жовтня 2015 року секретар ІІ-ї судової палати, суддя Оксана Скрипчук взяла участь у круглому столі з обговорення проблемних питань практики застосування корпоративного законодавства, який відбувся у Вищому господарському суді України.

- 23 – 24 жовтня 2015 року суддя Оксана Зварич взяла участь у міжнародній конференції «Право власності: європейський досвід та українські реалії», яка проходила у Верховному Суді України.

- 27 - 29 листопада 2015 року суддя Леся Давид взяла участь у ІV Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини, який  проходив у Львівському національному університеті імені Івана Франка в межах проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя", за реалізації Координатора проектів ОБСЄ в Україні у співпраці з Національною школою суддів України, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України.

- 16 - 17 грудня 2015 року начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяла участь у дискусійному марафоні щодо змін до Конституції України в частині правосуддя, який проходив в рамках проекту «Національний діалог заради реформ, справедливості та правосуддя», що виконується Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки урядів Фінляндії, Німеччини, Литви та Сполучених Штатів.

-  18 грудня 2015 року суддя Леся Давид в м. Києві взяла участь в міжнародній науково-практичній  конференції "Національні стандарти суддівської освіти: гарантування захисту прав людини", приуроченої до п’ятої річниці створення Національної школи суддів України.

Міжнародні  зв’язки

З 12 по 14 жовтня 2015 року делегація Львівського апеляційного господарського суду у складі заступника голови суду Костів Тетяни Сергіївни  та судді Желіка Максима Борисовича взяла участь у  ІІ Міжнародній конференції польських та українських суддів на тему: «Незалежність судової влади в країнах Центрально - Східної Європи».

Основною метою конференції було встановлення контактів з обміну досвідом між судами Польщі та України. Це цікава ініціатива для України, яка упродовж останнього десятиріччя намагається наблизитися до європейських стандартів правосуддя.

Під час проведення конференції було підписано Угоду про співробітництво між Окружним Судом міста Кєльце Свєнтокшиського воєводства та Львівським апеляційним господарським судом.

Аналіз скарг на дії суддів

Особлива увага у 2015 році приділялась роботі зі скаргами  та зверненнями, які надішли на адресу Львівського апеляційного господарського суду на дії суддів, зокрема, протягом року надійшло 16 звернень (скарг), з яких :

-         з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 10 звернень (скарг);

-         на ім’я голови Львівського апеляційного господарського суду 6 звернень (скарг), в тому числі, 2 депутатських звернень від народного депутата України Матківського Б.М. та від народного депутата України                         Хміль М.М.

У 14-ти зверненнях (скаргах) оскаржувалися дії суддів Львівського апеляційного господарського суду, у 2-х зверненнях (скаргах) – дії суддів господарського суду Івано-Франківської області.

По всіх зверненнях (скаргах) надані мотивовані відповіді.

При розгляді звернень (скарг), які надходили з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддями надавались письмові пояснення по суті порушених у зверненнях (скаргах) питань та направлялись до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

У своїх зверненнях та скаргах скаржники вказували на протиправні дії суддів Львівського апеляційного господарського суду та суддів місцевих господарських судів Львівського апеляційного округу при розгляді справ, зокрема, щодо наявності залежності судді від дій сторони спору та упередженості при розгляді справи, щодо затягування розгляду справи, також були незадоволені судовими рішеннями суддів першої та апеляційної інстанції.

При проведені аналізу змісту скарг та звернень простежується, що в більшості випадків, скаржниками оскаржувалася виключно процесуальна діяльність суддів при розгляді справ. Однак, відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів», перевірка та оцінка процесуальної діяльності судді при розгляді справи по суті не входить в компетенцію голови суду, з мотивів невтручання в процесуальну діяльність судді.

Відтак, в діях суддів Львівського апеляційного господарського суду жодних порушень чинного законодавства не встановлено, однак, зверталася увага суддів щодо суворого дотримання норм процесуального та матеріального права. 

Розгляд звернень і запитів на інформацію

У 2015 році до Львівського апеляційного господарського суду надійшло від фізичних та юридичних осіб 156 звернень і запитів на інформацію, зокрема :

ü    129 письмових звернень і запитів стосовно розгляду апеляційних скарг, надіслання (видачі) копій постанов (ухвал) Львівського апеляційного господарського суду, надання інформації про рух справи в апеляційній інстанції тощо;

ü    27 письмових звернень і запитів щодо надання інформації про направлення касаційних скарг разом з матеріалами справи до Вищого господарського суду України.

Крім того, до Львівського апеляційного господарського суду у 2015 році надійшло 13 запитів на отримання публічної інформації.   

На всі звернення і запити, що надійшли до Львівського апеляційного господарського суду, надано мотивовані відповіді відповідно до Законів України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», «Про захист персональних даних», «Про доступ до судових рішень» та інших нормативно – правових актів.

Відкритість та прозорість суду

Радою суддів України за підтримки Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» було розроблено та затверджено рішенням Ради суддів України від 11 грудня 2014 року № 71 -  Стратегію розвитку судової системи в Україні на 2015 – 2020 роки.

Стратегія є відповіддю на вимоги нового часу, прагнення українського судівництва та суспільства до реформ, підвищення якості послуг судової системи для громадян, дотримання європейських стандартів і наближення до кращих практик відправлення правосуддя.

Львівський апеляційний господарський суд здійснює конкретні кроки та дії для відновлення довіри суспільства до судової системи, для відкритості та прозорості, налагоджує ефективну комунікацію з засобами масової інформації та суспільством, що вважає одним з пріоритетних напрямків.

Зокрема:

- 1 липня 2015 року голова Львівського апеляційного господарського суду Борис Плотніцький та начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяли участь у круглому столі на тему: «Наскільки судова влада відкрита для «п’ятої влади» в Україні?».

Для досягнення цього балансу було затверджено Меморандум про співпрацю та взаєморозуміння між суддями та журналістами.

- 26 серпня 2015 року начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна прийняла участь у семінарі для спеціалістів із забезпечення зв’язків із громадськістю місцевих та апеляційних судів міста Львова та області на тему: «Комунікаційний менеджмент в судах».

- 27 серпня 2015 року начальником відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерією Максіною проведено тематичне заняття для працівників апарату суду на тему: «Комунікаційний менеджмент в судах», на якому розглянуто зміст, особливості та передумови комунікаційної діяльності суду з широким колом громадськості та ЗМІ (внутрішня і зовнішня комунікації).

- 12 жовтня 2015 року суддя-спікер Леся Давид та начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяли участь у тренінгу на тему: «Зв'язки із громадськістю в судах», який відбувся  за ініціативи Ради суддів України у співпраці з Державною судовою адміністрацією України та Національною школою суддів України, Проектом Агенства США з міжнародного розвитку USAID «Справедливе правосуддя».

- 13 жовтня 2015 року суддя-спікер Олександр Мирутенко та начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяли участь у ІІ зустрічі в рамках Регіональної ради з питань реформи юстиції на тему: «Висвітлення роботи органів юстиції: єдність підходів та координація діяльності» за участю керівника Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліуса Валанчюса на базі господарського суду Львівської області. Під час першої сесії обговорювались питання інформаційної стратегії судів, порядку поширення правової інформації, ролі керівника та прес-служби: хто повинен говорити з суспільством.

- 09 грудня 2015 року начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяла участь у круглому столі проведеному в Миколаївському районному суді Львівської області на тему: «Налагодження ефективної комунікації – як головний елемент підвищення довіри до судової гілки влади». 

- 10 грудня 2015 року начальник відділу організації роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяла участь у прес-конференції, яка пройшла у Львівській обласній громадській організації «Львівський прес-клуб», на тему: «Оцінка судів Львівської області від користувачів їхніх послуг. Результати незалежного дослідження».

- 14 грудня 2015 року начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяла участь у міжнародному форумі правосуддя “Судова реформа: підвищити довіру до суду та створити стандарти правосуддя в Україні”, який відбувся у Верховному Суді України за участю керівництва ВСУ, суддів та працівників прес-служб Верховного Суду України, вищих спеціалізованих, апеляційних та місцевих судів, відомих правників, міжнародних експертів, представників ЗМІ, переможців конкурсу “Репортер Відкритого Суду” проекту “Відкритий Суд”.

В рамках спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи "Зміцнення інформаційного суспільства в Україні" за підтримки Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Громадською організацією "Інститут розвитку регіональної преси" у 2015 році було проведено моніторингове дослідження інформаційної відкритості  веб-сайтів судів України. Згідно результатів даного дослідження Львівський апеляційний господарський суд посів 7-му сходинку рейтингу.

Ще одним напрямком в налагодженні зовнішньої комунікації є систематичне проведення у Львівському апеляційному господарському суді судових засідань в режимі відеоконференції, відповідно до ст. 741 Господарського процесуального кодексу України.

Загалом у 2015 році в режимі відеоконференції відбулось 172 судових засідань.

Крім цього, за звітний період в режимі он-лайн (відеоконференцзв’язок) відбулись наради та семінари між Територіальним управлінням ДСА Львівської області і працівників відділу обліку, бухгалтерської звітності, фінансового планування та аналізу використання бюджетних коштів з питань застосування нормативно-правової бази щодо здійснення державних закупівель.

Також в режимі відеоконференції Рада суддів України та Державна судова адміністрація України проводила нараду з суддями Львівського апеляційного господарського суду з питань, що стосуються кваліфікаційного оцінювання суддів.

Саме з метою підвищення довіри до судової влади, створення позитивного іміджу судової системи, та для реалізації громадянами прав на доступ до правосуддя, Львівський апеляційний господарський суд активно сприяє впровадженню та використанню сучасних засобів інформаційних технологій.

Вивчення громадської думки про роботу суду

Відновлення довіри суспільства до судової системи, відкритість та прозорість судочинства, налагодження ефективної внутрішньої та зовнішньої комунікації є одним з пріоритетних напрямків роботи Львівського апеляційного господарського суду.

Робота суду відображає потребу суспільства у підвищенні незалежності, прозорості судівництва, та відновлення довіри суспільства до судової системи.

Львівським апеляційним господарським судом неодноразово проводились анонімні опитування для з’ясування рівня довіри відвідувачів до суду, з’ясування питання щодо задоволення якістю та ефективністю роботи суду в цілому.

За ініціативою голови суду, Благодійною організацією «Твоє право» у співпраці із Регіональним громадським Фондом «Право і Демократія» за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного  розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя», у жовтні 2015 року проведено незалежне опитування відвідувачів суду за методологією карток громадянського звітування (КГЗ).

Проведення  такого виду досліджень сприяє побудові діалогу між судами та суспільством задля покращення доступу до правосуддя, підвищення ефективності та прозорості судової системи, побудови довіри громадян до суду.

Згідно отриманих результатів – загальна оцінка якості роботи ЛАГС становить 4,3 по п’ятибальній системі і це, в першу чергу, свідчить про позитивну динаміку роботи в напрямку зовнішньої комунікації.

Для покращення якості обслуговування відвідувачів суду та враховуючи рекомендації, надані інтерв’юерами під час опитування, ЛАГС невідкладно здійснив конкретні дії щодо їх втілення:

- розроблено інформаційно - роздаткові матеріали для відвідувачів суду з зазначенням корисної інформації про суд;

- створено додатковий інформаційний стенд та додаткові вказівники (план-схеми) розташування канцелярії та залів судових засідань;

- встановлено копіювальний пристрій для відвідувачів;

- сходинки зовні та всередині приміщення обклеєні абразивною жовтою стрічкою для інвалідів з вадами зору.

За результатами роботи Проекту (USAID) та громадських організацій, 30 листопада 2015 року суддя-спікер Львівського апеляційного господарського суду Леся Давид та начальник відділу забезпечення роботи голови та заступників голови суду Валерія Максіна взяли участь у круглому столі на тему: «Оцінка якості діяльності судів Львівської області за методологією карток громадянського звітування».

Допомога учасникам АТО

На звернення Благодійного фонду «Спадщина Митрополита Шептицького», в жовтні 2015 року суддями Львівського апеляційного господарського суду надано фінансову допомогу для медичного батальйону «Святого Серця» на придбання другої пересувної машини стоматології для поранених бійців із зони АТО.

27 жовтня 2015 року відбулась зустріч колективу Львівського апеляційного господарського суду з представниками Громадської організації ветеранів та учасників АТО, Громадської організації «Всеукраїнське об’єднання учасників АТО», «Асоціації учасників АТО Львівщини», Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО».

 

В ході зустрічі бійцями вручено подяку колективу Львівського апеляційного господарського суду за активну участь у допомозі бійцям АТО, які захищають Україну від агресора, та вагомий внесок і активну співпрацю в питаннях матеріального забезпечення підрозділів 80-ої Окремої аеромобільної бригади, високомобільних десантних військ Збройних сил України в зоні проведення АТО.